ÚŘAD PRO OCHRANU OSOBNÍCH ÚDAJŮ šifruje pomocí AreaGuard Neo

Úřad pro ochranu osobních údajůRychlost nasazení, spolehlivost šifrování a nulové nároky na uživatele. Především tyto tři vlastnosti oceňuje na AreaGuard Neo Úřad pro ochranu osobních údajů. Ten začal náš nejmodernější šifrovací produkt využívat na konci loňského roku. Potřeboval totiž zajistit ochranu dat na noteboocích klíčových zaměstnanců.

V létě loňského roku si úřad udělal průzkum, který zjistil možnosti, jak zabezpečit data a informace ukládané a zpracovávané právě na přenosných počítačích. „Měli jsme několik požadavků. Například, aby uživatele šifrování nijak neomezovalo v práci a pokud možno, aby o něm vůbec nevěděli. Dále jsme potřebovali zamezit případnému podezření, že se IT pracovníci mohou libovolně dostat k datům uživatelů. A také ověřit, jaké mohou nastat kolizní situace a především, jak se dají vyřešit, aniž by to nějak pocítil uživatel,“ popsal nejdůležitější body zadání Zdeněk Hach, vedoucí samostatného oddělení informatiky Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Po posouzení všech možností úřad rozhodl o nasazení našeho nejnovějšího šifrovacího produktu AreaGuard Neo. Zvolil přitom šifrování celého profilu uživatele – tedy šifrování všech uživatelových dat a souborů včetně off-line pošty, dočasných souborů a citlivých dat používaných aplikací. To vše s prakticky nulovými změnami pro uživatele, kterého šifrování nijak neomezuje. Šifrování profilu oproti šifrování celého disku zajistí přístup k citlivým datům pouze jejich uživateli (majiteli) a ne správcům IT.

I když jsme AreaGuard Neo nasadili do relativně malého prostředí, ukázala se jako velká výhoda centrální správa. Ta se bez nároků na uživatele stará o instalaci, konfiguraci a zpětně informuje o provozu systému. Takže správci mají jistotu, že data jsou zašifrovaná a vše funguje, jak má.

Úřad následně řešení ověřil v pilotním provozu. Ukázalo se, že je zcela v pořádku a mohlo tak začít ostré nasazení. V něm se ověřilo, že instalace na notebooku je opravdu rychlá. Po ní se ihned začínají šifrovat uložená data, to vše na pozadí, aniž by o tom uživatel věděl. V centrální konzoli se do tří dnů objeví, že vše běží v pořádku. V případě ztráty nebo krádeže notebooku se v ní také ukáže přesný datum a čas posledního výskytu všech šifrovaných dat. Uživatel tím získá jistotu, že nepřišel o obsah souborů, data ani informace v nich uložených. „Naší lidé, kteří používají AreaGuard Neo, jsou velice spokojeni. Využívám ho i já a musím říct, že jsem ho na notebooku nijak nezaznamenal. Skoro se mi až nechce věřit, že se data skutečně šifrují. Ovšem při pohledu do konzole se vždy přesvědčím, že je vše v pořádku a data chráněná,“ popsal svoje zkušenosti Zdeněk Hach.


TOPlist